Sumahan'ın çevresini keşfedin

Çengelköy ve çevresindeki güzellikleri keşfedin

Hoşunuza gideceğini düşündüğümüz bir takım yerlerin bilgilerini sizin için toparladık, aşağıda önerilerimizi görebilirsiniz. Asya kıtasında görülecek yerler ve Sumahan hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz NEW YORK TIMES'ın Istanbul Asya Yakası'nda 36 Saat videosunu buradan izleyebilirsiniz.

  • Tümü

Çengelköy

Uzaklık: 400 m Otel'den

ÇENGELKÖY

Sumahan on the Water Çengelköy’de yer alır. Çengelköy isminin kaynağı kesin olmamakla birlikte, Evliya Çelebi burada bulunan Bizans’tan kalma çapalardan dolayı köye bu ismin verildiğini iddia eder. Böylece köye ‘Çapaların köyü’ anlamına gelen ‘Çengelköy’ ismi verilir. Çengelköy, Boğaz’da çoktan unutulmuş ‘köy hayatı’nı deneyimlemek için harika bir yer. Burası yerel hissiyatın hala hissedildiği, yaşayanların ve esnafın birbirini tanıdığı, selamladığı bir mahalle. Tarihi deniz kenarı yalıları ve burada yetişen ünlü Çengelköy salatalıkları ile, Boğaz’ın en etkileyici mahallelerinden biridir.

Kuleli Kaymak Mustafa Paşa Cami

Uzaklık: 250 m Otel'den

KULELİ KAYMAK MUSTAFA PAŞA CAMİ

18inci yüzyıldan kalma bu camii, kaptan-ı derya Kaymak Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Lale Devri’nin önde gelen isimlerinden olan Kaymak Mustafa Paşa’nın 1720’de yaptırdığı, aşı rengindeki bu güzel ahşap camii, 19uncu yüzyılzda Sultan II. Mahmut zamanında renovasyondan geçmiştir.

Address: Kuleli Mahallesi, Kuleli Caddesi, No.77, Üsküdar, İstanbul

Kuleli Askeri Lisesi

Uzaklık: 350 m Otel'den

KULELİ ASKERİ LİSESİ

19uncu yüzyılda yapılan bu güzel bina hala askeri lise olarak kullanılıyor. Bina Sultan Abdülmecid tarafından dönemin has mimarı Garabet Balyan’a yaptırılmıştır. Kırım Savaşı sırasında ünlü İngiliz hemşire Florans Nightingale tarafından askeri hastane olarak kullanılan Kuleli, boğazın en meşhur sembollerinden biridir. İçeriyi gezemezeseniz de binanın önünde herkesin balık tutmak için geldiği sahil boyunca mutlaka yürüyün.

Address: Kuleli Askeri Lisesi Komutanlığı, Çengelköy - Üsküdar, İstanbul
Phone: +90 216 308 81 13

Aya Yorgi Rum Ortodoks Kilisesi

Uzaklık: 350m Otel'den

AYA YORGİ RUM ORTODOKS KİLİSESİ

19uncu yüzyıldan kalma Rum Ortodoks kilisesi hala aktif. Pazar günleri ayin sırasında uğrayabilirsiniz. Burası, İstanbul’da her 6 Ocak’ta tekrarlanan denize haç atma töreninin hala yapıldığı üç yerden biridir.

Address: Kuleli Caddesi Tanrıverdi Sokak, Çengelköy - Üsküdar, İstanbul

Çınaraltı Çay Bahçesi

Uzaklık: 500 m Otel'den

ÇINARALTI ÇAY BAHÇESİ

Mahallenin en eski yerlerinden biri burası. Boğaza nazır çayınızı içip gazetenizi okuyabileceğiniz Çınaraltı Çay Bahçesi’ndeki çınar ağacı gerçekten 800 yıllık.

Address: Çengelköy Caddesi, Çınarlı Camii Sokak No: 4, Çengelköy - Üsküdar
Phone: +90 216 422 10 36

Çikolata Kahve

Uzaklık: 600m Otel'den

ÇİKOLATA KAHVE

Bu küçük kafeye uğrayın ve Türk kahvelerini deneyin. Belki de çikolatalı kahveyi deneyecek kadar cesursunuzdur? Kendinizi 1960larda hissetmenizi sağlayacak bu küçük kafe, samimi bir çift tarafından işletiliyor. Günün ilk kahvesini içmek ve enerjinizi toplamak için harika bir yer.


Address: Çengelköy Mahallesi, Çengelköy Caddesi, Derecik Sokak, No: 1/A, Çengelköy - Üsküdar, İstanbul
Phone: +90 216 422 25 33

Çengelköy Pazarı

Uzaklık: 600m Otel'den

ÇENGELKÖY PAZARI

Pazartesi günleri kurulan bu semt pazarında taze sebze, meyve ve peynir bulabilirsiniz. Hiçbir şey almayacak olsanız bile, pazar gezmek her zaman keyiflidir.

Address: Albay Hüsamettin Ertürk Sokak , Çengelköy - Üsküdar, İstanbul

Çengelköy Kokoreç

Uzaklık: 800m Otel'den

ÇENGELKÖY KOKOREÇ

Çengelköy’ün yeni mekanlarından olan Çengelköy Kokoreç, mahallede hızla açılan kokoreçciler arasından sıyrılıp hızla popüler oldu. Burada İstanbul’un en lezzetli kokoreçlerinden birini deneyebilirsiniz. Baharatı bol koymayı unutmayın.


Address: Çengelköy Caddesi 34680 Üsküdar - Istanbul

Beylerbeyi

Uzaklık: 3.0 km Otel'den

BEYLERBEYİ

İsmini 16’ncı yüzyılda bölgeyi yöneten ‘bey’ tarafından aldığı tahmin edilen Beylerbeyi, Boğaz’ın en güzel mahallelerinden biri ve Çengelköy’ün kapı komşusudur. Buranın en iyi bilinen binası 19uncu yüzyılda Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Beylerbeyi Sarayı’dır. Saray dışında Beylerbeyi Camii ve yanında uzanan balık restoranları da bu mahalleyi güzelleştiren öğelerdir.

Beylerbeyi Sarayı

Uzaklık: 2.5 km Otel'den

BEYLERBEYİ SARAYI

Bu 19uncu yüzyıl yazlık saray, Osmanlı mimarisinin Avrupai olmaya başladığı zamanı simgeler. Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan bu yazlık sarayda Fransız kraliçesi Eugenie ve Avusturya Macaristan imparatoru Franz Joseph misafir edilmiştir. Saray dedikodularına gore, Sultan Abdülaziz ile Eugenie (III.Napoleon’un eşi) arasında bir aşk yaşanmıştır. Sultan Abdülaziz’in deniz ve gemilere düşkünlüğü, tavana asılmış tablolarda görülebilir.

Address: Abdullahağa Caddesi, Beylerbeyi - Üsküdar, İstanbul

Phone: +90 216 321 93 20-21

Kuzguncuk

Uzaklık: 4.3 km Otel'den

KUZGUNCUK

Kuzguncuk İstanbul’un en pitoresk mahallelerinden biri. Dar, arnavut kaldırımlı sokakları, cumbalı, renkli, tarihi evleri ile burası gerçek mahalle ruhunun korunduğu, yaşayanların birbirini tanıdığı, bostan korumak gibi amaçlarda bir araya gelip dayanıştığı bir yer. İlk olarak 15inci yüzyılda Seferad Yahudilerinin yerleştiği Kuzguncuk’a, 18’nci yüzyılda ise Rumlar ve Ermeniler taşınmıştır. Üryanizade ve Perihan Abla Sokak’ta Perihan Abla gibi pek çok popular Türk dizisi çekilmiştir.

İsmet Baba Restoranı

Uzaklık: 3.5 km Otel'den

İSMET BABA RESTORANI

Kuzguncuk’un en eski işletmelerinden olan İsmet Baba, boğaz kenarında alçakgönüllü bir balıkçıdır. Boğazda rakı balık yapmak için en güzel yerlerden biri olan İsmet Baba yaz kış, ramazan ayı dışında hep açıktır.

Address: Çarşı Caddesi No: 1/A Kuzguncuk - Üsküdar, İstanbul
Phone: +90 216 553 12 32

Pikaphane

Uzaklık: 3.5 km Otel'den

PİKAPHANE

Gramafon ve eski plak almak ve tamir ettirmek için doğru yer burası. Kuzguncuk’un en güzel sokaklarından birinde yer alan Pikaphane küçük ve samimi bir dükkan.

Address: Kuzguncuk Çarşı Caddesi Üryanizade Sokak No:10, Kuzguncuk Üsküdar

Phone: +90535 944 99 47

Üryanizade Sokak

Uzaklık: 3.6 km Otel'den

ÜRYANİZADE SOKAK

Bu dar sokak, cumbalı tarihi evlerin sıra sıra dizildiği nostaljik bir sokak. Kuzguncuk’a yolunuz düşerse Üryanizade sokaktan geçmeden dönmeyin.

Address: Üryanizade Sokak, Kuzguncuk, Üsküdar - İstanbul

Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi

Uzaklık: 3.7 km Otel'den

SURP KRİKOR LUSAVORİÇ ERMENİ KİLİSESİ

Ermeni kiliselerinin sade iç mimarisini görmek için bu 19uncu yüzyıl kilisesini ziyaret edin.

Address: Çarşı Caddesi No: 49 Kuzguncuk - Üsküdar, İstanbul

Phone: +90 216 341 50 02

Kuzguncuk Aya Yorgi Rum Ortodoks Kilisesi

Uzaklık: 4.0 km Otel'den

KUZGUNCUK AYA YORGİ RUM ORTODOKS KİLİSESİ

Açık yakalayabilirseniz bu güzel 19uncu yüzyıl kilisesinin içine mutlaka bir bakın.

Address: İcadiye Caddesi, Kuzguncuk - Üsküdar, İstanbul

Üsküdar

Uzaklık: 5.3 km Otel'den

ÜSKÜDAR

Şehrin Anadolu yakasındaki en eski mahallelerden biri olan Üsküdar, Bizans zamanından beri hep önemli bir yer olmuştur. Bizans döneminde önemli bir gümrük noktası olan Üsküdar, Osmanlı döneminde Mekke’ye Hac’ın başlangıç noktası olmuştur. Muhafazakar mahallede tarihi camiiler ve tarihi bir çarşı vardır. Burası aynı zamanda İstanbul’da günbatımını izlemek için en iyi yerlerden biridir.

Kanaat Lokantası

Uzaklık: 5.4 km Otel'den

KANAAT LOKANTASI

Canınız kuru fasulye çektiyse, mutlaka burada durum ve yiyin. 1933’den beri burada olan restoran, İstanbul’daki en iyi kuru fasulyecilerden biri. Eğer kuru fasulyeci değilseniz, bu esnaf lokantasında başka ev yapımı yemekler de bulabilirsiniz.

Address: Tembel Hacı Mehmet Mahallesi, Selmani Pak Caddesi No: 25, Üsküdar - İstanbul
Phone: +90 216 341 5444

Mihrimah Sultan Cami

Uzaklık: 5.5 km Otel'den

MİHRİMAH SULTAN CAMİ

Mimar Sinan’ın eserlerinden olan 16. Yüzyıl camii Mihrimah Sultan Camii’ni mutlaka ziyaret edin. Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan için yapılan bu camii İstanbul’un en güzel camiilerinden biridir.

Address: Üsküdar, Kurşunlu Medrese Sokak, 2-24, Selmanağ - Üsküdar, İstanbul

Mimar Sinan Çarşısı

Uzaklık: 5.8 km Otel'den

MİMAR SİNAN ÇARŞISI

Üsküdar çarşısı sebze meyveden balığa ve antika objelere ve el yazması Kur’an örneklerine kadar pek çok ilginç objeyi bulabileceğiniz tarihi bir çarşıdır.

Address: Mimarsinan Mahallesi, Üsküdar, İstanbul

Kız Kulesi

Uzaklık: 6.2 km Otel'den

KIZ KULESİ

Bizans döneminde gümrük kulesi olarak inşa edilen bu kule ile ilgili birçok efsane vardır. Efsanelerin ortak noktası bu küçük adacıktaki kuleye hapsedilen güzel prensestir. Bir efsaneye göre, prenses kendisine gelen bir meyve sepetinden çıkan yılanın sokması ile diğerinde ise kendisine doğru yüzerken boğulan sevgilisinin arkasından kendini boğaz sularına bırakarak ölmüştür. Kız Kulesi bugün bir kafe ve restorana ev sahipliği yapmaktadır ve tarihi yarımada manzarası için harika bir yerdir.

Address: Salacak Mevkii, Üsküdar, İstanbul

Phone: +90 216 342 47 47

Sumahan on the Water

Sumahan on the Water Çengelköy’de yer alır.

Çengelköy isminin kaynağı kesin olmamakla birlikte, Evliya Çelebi burada bulunan Bizans’tan kalma çapalardan dolayı köye bu ismin verildiğini iddia eder. Böylece köye ‘Çapaların köyü’ anlamına gelen ‘Çengelköy’ ismi verilir. Çengelköy, Boğaz’da çoktan unutulmuş ‘köy hayatı’nı deneyimlemek için harika bir yer. Burası yerel hissiyatın hala hissedildiği, yaşayanların ve esnafın birbirini tanıdığı, selamladığı bir mahalle. Tarihi deniz kenarı yalıları ve burada yetişen ünlü Çengelköy salatalıkları ile, Boğaz’ın en etkileyici mahallelerinden biridir.